den 25 maj

Svar på fråga

2010/11:517 Företagsfrämjande åtgärder

Statsrådet Ulf Kristersson

Per Åsling har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att ytterligare förbättra småföretagares sociala trygghet.

Den 1 juli 2010 genomfördes ett antal reformer för att öka tryggheten och valfriheten för företagare. Bland annat infördes ett tvåårigt uppbyggnadsskede i sjuk- och föräldraförsäkringen. Egenföretagare gavs också möjlighet att välja en längre karenstid i sjukförsäkringen samt att ta ut föräldrapenning på jämlika villkor som anställda.

Under förra mandatperioden sänkte regeringen egenavgifterna i sjukförsäkringen med 0,74 procentenheter samtidigt som sju dagars grundläggande karenstid infördes. Detta innebar att företagarnas ekonomi netto har förbättrats med 170 miljoner kronor per år. Vidare ökades valfriheten i socialförsäkringssystemet för företagare genom att egenförtagare gavs möjlighet att välja längre karenstid, 14, 30, 60 eller 90 dagar. Ju längre karenstid desto lägre egenavgift.

För att ytterligare öka valfriheten har regeringen initierat ett arbete i syfte att undersöka möjligheterna för egenföretagare att kunna välja färre karensdagar än sju.