den 25 oktober

Svar på fråga

2011/12:39 Hoten mot hbt-personers yttrandefrihet i Ryssland

Utrikesminister Carl Bildt

Hans Linde har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta för att försvara hbt-personers yttrandefrihet i Ryssland samt hur jag avser att verka för att en ny lag riktad mot hbt-personer i Arkhangelskregionen upphävs.

Ryssland brottas fortfarande med betydande problem vad gäller de mänskliga rättigheterna och demokratiska principer. Särskilt utsatta grupper, som exempelvis kvinnor, barn, hbt-personer och funktionshindrade, har svårt att få sina rättigheter respekterade.

Sverige ger stöd till hbt-organisationer i Ryssland. Vi bevakar återkommande hbt-manifestationer exempelvis Prideparader både i Moskva och i Sankt Petersburg, och att de mänskliga rättigheterna efterlevs. I oktober förra året fällde Europadomstolen Ryssland för att inte ha tillåtit hbt-manifestationer i Moskva. Vi betonar i olika sammanhang vikten av att Ryssland följer Europadomstolens domar, vilket dess värre inte alltid är fallet. EU har en regelbunden dialog om mänskliga rättigheter med Ryssland, där vi tar upp hbt-personers rättigheter inklusive yttrandefrihet, mötesfrihet och rätten att demonstrera.

Den aktuella lagen är redan antagen, och Sverige har begränsade möjligheter att upphäva den, men vi kommer att göra vad vi kan för att minska de negativa effekterna av den, genom att fortsätta att uppmärksamma dessa frågor och bidra till förändring, både bilateralt och genom EU och Europarådet. Det är viktigt att Sverige, EU och Rysslands andra internationella partner bidrar till positiv förändring genom att noga uppmärksamma hbt-personers grundläggande mänskliga rättigheter, liksom mänskliga rättigheter generellt.