den 27 november

Svar på fråga

2013/14:129 Nedläggningen av Arbetsmiljöverkets kontor i Eskilstuna

Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson

Caroline Helmersson Olsson har frågat mig vilka åtgärder jag tänker vidta för att minska risken för ohälsa och olycksfall på arbetsplatserna nu när det förebyggande arbetet har fått minskade anslag och Arbetsmiljöverkets kontor i bland annat Eskilstuna läggs ner.

Regeringens främsta prioritering är en politik för arbete och för att bryta utanförskapet. För att möjliggöra en sådan politik har regeringen gjort en del omprioriteringar i budgeten. Exempelvis gjordes effektiviseringar och besparingar på en lång rad områden inom statsförvaltningen. Detta påverkade även myndigheterna på arbetsmiljö- och arbetslivsområdena, exempelvis Arbetsmiljöverket. Sedan 2009 har dock Arbetsmiljöverkets anslag ökats. Parallellt har verket effektiviserat sin verksamhet och sänkt sina driftskostnader väsentligt.

Att Arbetsmiljöverket nu gör förändringar i sin organisation är inte konstigt, det ligger i uppdraget att hela tiden bedriva verksamheten så effektivt som möjligt. Hur man organiserar sig är en sak för varje statlig myndighets ledning att bestämma. Det centrala för regeringen är att man bedriver sin verksamhet på ett effektivt sätt som svarar mot det uppdrag man har, och min bedömning är att Arbetsmiljöverket är en myndighet som jobbar effektivt med sitt uppdrag.

Jag har i två tidigare svar på riksdagsfrågor, den 11 november, samt vid två interpellationsdebatter, den 5 och den 22 november, lämnat ytterligare exempel på insatser som görs på såväl lagstiftningsnivå som på myndighetsnivå. Jag kommer fortsatt noga följa utvecklingen i nära dialog med Arbetsmiljöverket och arbetsmarknadens parter.