den 25 september

Svar på fråga

2013/14:3 Stöd till befattningar i Somalia

Statsrådet Hillevi Engström

Carina Hägg har frågat mig om jag och regeringen har för avsikt att verka för att finansiellt stöd ges för inrättandet av befattningar inom Somalias förvaltning och institutioner.

Den positiva politiska utvecklingen det senaste året har skapat ökade förutsättningar för freds- och statsbyggandet i Somalia. Kapaciteten hos de federala och lokala institutionerna är svag och ett samordnat stöd behövs från det internationella samfundet. Den kompetens och kunskap som finns inom den somaliska diasporan bör i större utsträckning tas till vara i uppbyggnaden av Somalia.

Enligt den nya av regeringen antagna resultatstrategin för Sveriges bistånd i Somalia 2013-2017ska stöd ges till initiativ som medför

att personer från den somaliska diasporan bidrar till att stärka institutionernas kapacitet. En av de satsningar som nu görs inom ramen för den nya strategin är ett treårigt samarbete med den internationella migrationsorganisationen (IOM) som ska möjliggöra för 60 personer från diasporan att förstärka olika myndigheter i Somalia inom områdena offentlig finansiell styrning, hälso- och sjukvård samt rättsväsende. Satsningen kommer att även tillvarata somaliska ungdomars kompetens och kapacitet i uppbyggnaden av landets institutioner.

Finansiellt stöd har vidare lämnats för att möjliggöra en anställning vid finansministeriet i Mogadishu av en kvalificerad svensk-somalier som skaarbeta med att stärka samordningen av det internationella stödet till Somalia.

Sverige ger även stöd till FN:s utvecklingsprogram (UNDP) som arbetar med kapacitetsstärkande insatser till både federala och regionala institutioner.

De insatser som hittills initierats till stöd för stärkandet av de somaliska institutionerna kan senare komma att kompletteras med andra program och stöd.