den 18 juni

Svar på fråga

2012/13:578 Politiska åtgärder för fler kvinnor i bolagsstyrelser

Statsrådet Maria Arnholm

Gunvor G Ericson har frågat mig om jag kommer att överväga kvotering som medel för att nå minst 40 procent av vartdera könet i börsbolag såväl som i offentligt ägda bolag.

Regeringens uppfattning om lagstiftning för att åstadkomma en jämn könsfördelning i bolagsstyrelserna är väl känd. Det är ägarna, inte politikerna, som ska ha ansvar för att se till så att styrelsen präglas av en mångfald och att den samlade kompetens som finns bland både kvinnor och män tas till vara.

Jag anser att näringslivet borde leva upp till den självreglering som finns i bolagskoden för att främja jämn könsfördelning i styrelserna.

Regeringens förhoppning har varit och är fortfarande att de diskussioner som regeringen för med näringslivet ska ge resultat. Valberedningar och ägare vet att det inte längre går att säga att det inte finns kompetenta kvinnor att rekrytera. Det är bara att titta på hur det ser ut i de statligt ägda företagen där andelen kvinnor är 45 procent och i de statligt helägda där andelen kvinnor är 49 procent. Kan vi så kan näringslivet, det är min och regeringens uppfattning.