den 29 maj

Svar på fråga

2012/13:531 Regelverk som rör ordningsvakter

Justitieminister Beatrice Ask

Lars Eriksson har mot bakgrund av ett exempel från Västerås frågat mig om jag avser att ta några initiativ med anledning av skillnaderna i befogenhet mellan ordningsvakter och väktare.

Det är polisen som har huvudansvaret för att upprätthålla den allmänna ordningen i samhället. Enligt lagen (1980:578) om ordningsvakter får dock den som inte är anställd som polisman förordnas att som ordningsvakt medverka till att upprätthålla allmän ordning. En ordningsvakt har bland annat befogenhet att omhänderta berusade personer och avvisa eller avlägsna personer som stör den allmänna ordningen. Ordningsvakter får förordnas att tjänstgöra vid bland annat allmänna sammankomster, offentliga tillställningar, idrottsplatser och lokaler där alkoholservering är tillåten. Vidare får ordningsvakter även förordnas i annat fall om det finns ett särskilt behov och det är av väsentlig betydelse från allmän synpunkt.

Yrkesmässig bevakning för annans räkning av bland annat fastigheter, viss verksamhet och offentlig tillställning bedrivs enligt lagen (1974:191) om bevakningsföretag av auktoriserade bevakningsföretag. Personalen hos bevakningsföretagen (väktarna) har inte några särskilda befogenheter utan får bara ingripa på samma sätt som vem som helst i samhället.

Enligt lagen om ordningsvakter är det polisen som är ansvarig för att förordna ordningsvakter och därmed också för att bedöma behovet av ordningsvakter i särskilda fall. Jag har ingen möjlighet att uttala mig i ett enskilt fall. Jag följer emellertid självfallet utvecklingen på rättsområdet i syfte att uppmärksamma eventuella brister i lagstiftningen som behöver åtgärdas.