den 16 november

Svar på fråga

2011/12:114 Internethandel med alkohol

Statsrådet Maria Larsson

Jacob Johnson har frågat mig om jag avser att ta något initiativ för att förtydliga lagstiftningen så att otillåten marknadsföring och handel av alkohol via internet kan beivras.

Jag har liksom Jacob Johson uppmärksammat utvecklingen när det gäller marknadsföringen av alkohol. Det gäller både internethandeln, annonsering i vanliga tidningar och direktreklam.

När det gäller att beivra företag som inte betalar korrekt skatt finns ju ett regelverk som ger skattemyndigheten och Tullverket befogenhet att kontrollera den handeln. Jag kommer självfallet att noga följa utfallet av den polisanmälan som IOGT-NTO har gjort av ett antal operatörer. Till enskilda har Skatteverket en utmärkt information om vad som gäller på sin hemsida.

Jag kommer att fortsätta att utreda frågorna kring internethandeln och marknadsföringen av alkohol. Denna vecka har Socialdepartementet arrangerat ett möte med företrädare för berörda myndigheter för en första genomgång av läget. Det är dock för tidigt att här komma med några konkreta förslag men jag kan försäkra Jacob Johnson att jag kommer att fortsätta att utreda frågan och vid behov också återkomma med förslag på vad som krävs för att inte otillåten marknadsföring eller handel ska få förekomma.