den 18 maj

Svar på fråga

2010/11:498 Kulturmedel och terrororganisationer

Kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth

Tredje vice talman Liselott Hagberg har frågat mig vad jag tänker göra för att förhindra att statliga medel används till evenemang där personer som är dömda för terrorhandlingar bjuds in.

Frågan är ställd mot bakgrund av att den tidigare terroristdömda Leila Khaled bjudits in att delta i ett projekt vid Konsthall C i Stockholm. Projektet har delvis fått stöd av IASPIS, som är Konstnärsnämndens internationella program för utövare inom bildkonst, design, konsthantverk och arkitektur. IASPIS har betalat kostnader för resa och uppehälle för Leila Khaleds medverkan i projektet.

Grunden för den statliga kulturpolitiken är att kulturen ska vara en dynamisk, utmanande och obunden kraft i samhället med yttrandefriheten som grund. Samtidigt är det viktigt att det finns tydliga ramar för hur statens stöd till kultur får användas. IASPIS verksamhet styrs genom förordning (1982:600) om Sveriges Bildkonstnärsfond. Därutöver styrs Konstnärsnämndens bidragsgivning genom en rad bidragsförordningar samt mål och återrapporteringskrav i regleringsbrevet. Regeringen följer upp myndighetens resultat i regelbundna dialoger med myndighetsledningen. Dessutom gör Riksrevisionen årliga granskningar av hur de statliga medlen används.

Det är dock en viktig princip att regeringen inte blandar sig i hur myndigheterna, i det här fallet Konstnärsnämnden, beslutar i enskilda ärenden. Avslutningsvis vill jag framhålla att regeringen naturligtvis tar avstånd från all form av terrorism.