den 1 december

Svar på fråga

2010/11:107 Världsaidsdagen

Statsrådet Gunilla Carlsson

Carina Hägg har frågat mig vilka direktiv jag gett till den nyligen utsedda ambassadören med ansvar för hiv och aids i relation till mänskliga rättigheter.

Anders Nordströms uppdrag som ambassadör för hiv/aids-frågor utgår från den policy som regeringen beslutade om 27 november 2008 Rätten till en framtid. Sveriges hiv/aids-ambassadörs uppdrag är att på olika sätt stödja och medverka i genomförandet av denna policy.

Policyn har ett mycket tydligt rättighetsperspektiv. Den lyfter fram behovet av att öka respekten för mänskliga rättigheter liksom vikten av ett aktivt jämställdhetsarbete. En tydlig koppling till arbete med sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter görs och hbt-personers situation betonas särskilt. Policyn tar också fram behovet av att arbeta mer kring preventionsfrågorna, rätten till sexualundervisning och vikten av att nå ungdomar.

Genomförandet av policyn sker i dag bland annat inom ramen för Sveriges agerande i Unaids, WHO och Globala Fonden. Sverige deltar för närvarande aktivt genom ambassadör Nordström i utarbetandet av nya globala strategier för hiv/aids för samtliga dessa tre viktiga internationella organisationer. Detta arbete styrs av regeringens policy för hiv/aids-arbetet.

Regeringen har också för avsikt att ta fram en särskild strategi för sitt fortsatta arbete genom Sida med hiv/aids-frågorna regionalt i Afrika. En tydlig koppling till sexuell och reproduktiv hälsa och rättigheter görs i detta arbete.

Det är i dag världsaidsdagen och det finns all anledning att uppmärksamma hiv/aids-situationen i världen, såväl de framsteg som har gjorts som de stora utmaningar som återstår.

Jag kan försäkra Carina Hägg att hiv/aids-frågorna är tydligt prioriterade för regeringen liksom att just vikten av ett tydligt rättighetsperspektiv finns med i detta arbete.