den 14 januari

Svar på fråga

2013/14:304 Dålig skötsel av järnvägarna

 

Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd

 

Christina Oskarsson har frågat mig genom vilka satsningar jag avser att förbättra underhållet av järnvägen.

Jag delar Christina Oskarssons uppfattning att järnvägen är ett känsligt system där störningar får stora konsekvenser både för andra delar av landet men också för lokal- och regionaltrafiken. Detta påverkar såvältillförlitligheten som förtroendet för järnvägen. Därför tycker jag att det är det viktigt att inte dra några förhastade slutsatser kring störningarnas orsak utan attinvänta resultatet av de specifika utredningar som pågår.

Centralt för järnvägens funktion och dess robusthet är att kontinuerligt identifiera och åtgärda brister i systemet och därför vill jag klargöra att det är oacceptabelt när detta inte fungerar. Därför har jag också begärt in rapporter från Trafikverket för hur detta arbete kan förbättras framöver.

Alliansregeringen genomför nu den största satsningen någonsin på järnvägsunderhåll i Sverige för att återta robustheten och förtroendet för järnvägen. Genom infrastrukturpropositionen som lades fram i oktober 2012 har regeringen på ett kraftfullt sätt ökat Trafikverkets resurser. För någon vecka sedan tillfördes ytterligare 600 miljoner kr vilket innebär att myndigheten har för 2014 närmare 9 miljarder i tillgängliga medel för drift och underhåll av järnvägen. Med en total budgetram på 86 miljarder kr (plus ca 22,8 miljarder kr i banavgiftsintäkter) fram till 2025innebär det en fördubbling jämfört med den tidigare socialdemokratiska regeringens satsning. Jag välkomnar med detta socialdemokraterna att de nu stödjer regeringens satsning på infrastruktur, och i synnerhet drift och underhåll av järnvägen.