den 1 juni

Svar på frågorna

2010/11:546 USA-agenter på svenskt territorium

2010/11:547 USA-agenter på svenskt territorium

Justitieminister Beatrice Ask

Jens Holm har frågat mig på vilket sätt jag avser att försäkra mig om att USA inte fortsätter att kränka den svenska suveräniteten. Jens Holm har även frågat utrikesministern på vilket sätt han avser markera mot den kränkning som USA gjort sig skyldigt till. Frågorna är ställda mot bakgrund av uppgifter i medierna om att amerikanska agenter ska ha påträffats med att bedriva olovlig verksamhet i Sverige. Jag kommer här att svara på båda frågorna i ett sammanhang.

Otillåten underrättelseverksamhet av främmande makt i vårt land är någonting som regeringen ser mycket allvarligt på. I brottsbalken finns bestämmelser om brott mot rikets säkerhet. Det är Säkerhetspolisen som har i uppdrag att förebygga och utreda brott mot rikets säkerhet.

Regeringen har under senare år kraftigt ökat Säkerhetspolisens anslag vilket bland annat inneburit att myndigheten har utvecklat och effektiviserat kontraspionageverksamheten i Sverige. Säkerhetspolisen har därmed fått väsentligt förbättrade möjligheter att hindra främmande makter, oavsett ursprung, ifrån att begå brottsliga handlingar i vårt land.

Vilka konkreta åtgärder som regeringen vidtar i frågor som rör rikets säkerhet kommenteras i princip aldrig.