den 7 juli

Svar på fråga

2010/11:628 Urfolks rättigheter att bevara och utveckla kontakter

Utrikesminister Carl Bildt

Helén Pettersson i Umeå har frågat mig om det kan vara rätt att hindra en delegation till en konferens i Sverige från att komma hit för att de har för lite medel och hur jag ser på frågan om Sverige har brutit mot artikel 36 i FN:s deklaration om urfolks rättigheter.

Jag skulle först vilja klargöra att FN:s deklaration om urfolks rättigheter inte är juridiskt bindande och kan därmed inte likställas med en konvention. Formellt sett kan alltså Sverige som stat inte bryta mot urfolksdeklarationen.

Vad gäller artikel 36 i urfolksdeklarationen, framhåller den att stater ska underlätta kontakter över gränserna. Detta sätter emellertid inte normala viseringsregler ur spel. Urfolksdeklarationen ger i sig inte personer som tillhör en urbefolkning rätt att resa in i andra länder.

Vår ambassad i Addis Abeba har avslagit viseringsansökan för ett par personer. Ambassaden bedömde att tillräckliga medel saknades, vilket krävs enligt EU:s viseringskodex som är lag i Sverige. Jag kan inte uttala mig om enskilda ärenden, men generellt kan sägas att brist på tillräckliga medel kan vara ett skäl för att viseringsansökan avslås.