den 13 mars

Svar på fråga

2012/13:367 Nödnummer 116 000

Statsrådet Maria Larsson

Fredrik Lundh Sammeli har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att nödnumret 116 000 så snart som möjligt ska börja fungera även i Sverige.

Syftet med ett EU-gemensamt telefonnummer där man kan anmäla att barn har försvunnit är att man ska kunna ringa ett och samma nummer, 116 000, oavsett i vilket land inom EU man befinner sig.

Regeringen har för avsikt att ge SOS Alarm AB ett uppdrag att inrätta nummer 116 000, i nära anknytning till nödnumret 112. På det sättet ska tjänsten vara tillgänglig dygnet runt och alla dagar i veckan, enligt de villkor som ställts av EU-kommissionen i samband med beslutet att etablera EU-gemensamma nödnummer, inklusive 116 000. Denna lösning gör det också möjligt att undvika de brister som finns i andra EU länder som redan har etablerat nödnumret för försvunna barn, nämligen att tjänsten inte är permanent tillgänglig till de som behöver den.

Inom ramen för vårpropositionen ska regeringen ge förslag om hur den nya tjänsten med nödnumret 116 000 ska finansieras. Om riksdagen godkänner förslaget ska alla nödvändiga åtgärder vidtas för att tjänsten ska inrättas under 2013.