den 18 december

Svar på frågorna

2013/14:178 Miljözoner

2013/14:179 Syftet med miljözoner

Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd

Jan-Olof Larsson har frågat om det är näringsministerns mening att ge fordonsindustrin monopol på att tillhandhålla produkter som ger renare avgaser och är det så Sverige ska visa ett gott miljöledarskap och gå före andra länder inom miljöområdet. Jan-Olof Larsson har dessutom frågat miljöministern om syftet med införandet av miljözoner är att förbättra miljön i våra städer eller om syftet i första hand är att stödja nyförsäljning av tunga fordon.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågorna.  Jag väljer att svara på båda frågorna med detta svar.

Syftet med miljözoner för tunga fordon är att minska utsläppen av luftföroreningar. Miljözonerna är särskilt viktiga när det gäller att minska utsläppen av kväveoxider och partiklar och fungerar som ett välbehövligt komplement till utsläppskrav på nya fordon, då miljözoner ser till att inte alltför gamla och nedsmutsande fordon används i städerna.

Bestämmelserna om miljözoner är teknikneutrala, de reglerar emissionsnivåer i euroklasser enligt EU bestämmelser. Det är till exempel tillåtet att efterkonvertera fordon för att ge lägre emissioner. Därmed föreligger ingen monopolsituation för tillverkare av nya fordon.