den 11 december

Svar på fråga

2013/14:162 Korrespondensgymnasiet i Torsås

Utbildningsminister Jan Björklund

Désirée Liljevall har frågat mig om regeringen kommer att avskaffa möjligheten att bedriva distansutbildning på det sätt som görs vid Korrespondensgymnasiet i Torsås.

En särskild utredare har haft regeringens uppdrag att bl.a. utreda om distansundervisning bör kunna erbjudas vissa elevgrupper eller i vissa situationer (dir. 2011:85). I uppdraget ingick att utreda om det fortsättningsvis ska vara möjligt för en huvudman att i likhet med det som sker vid Torsås korrespondensgymnasium erbjuda distansundervisning för elever från hela landet samt, om det bedöms lämpligt, föreslå vilka förutsättningar som i så fall bör gälla för sådan verksamhet och lämna nödvändiga författningsförslag. Utredaren presenterade sina förslag i november 2012 i betänkandet Utbildning för elever i samhällsvård och fjärr- och distansundervisning (SOU 2012:76). Betänkandet har remissbehandlats och en proposition planeras att lämnas under våren 2014.

Regeringen har således ännu inte tagit ställning till förslagen. I avvaktan på det beslutade regeringen den 3 oktober 2013 att förlänga den förord­ning som reglererar distansutbildningen vid Torsås korrespondensgymnasium, förordningen (2011:682) om försöksverksamhet med distansundervisning i gymnasieskolan i Torsås kommun. Utbildningen får numer påbörjas senast höstterminen 2014 och förordningen gäller till och med den 30 juni 2018.