den 21 november

Svar på fråga

2012/13:107 Överhoppningsbar tid i arbetslöshetsförsäkringen

Arbetsmarknadsminister Hillevi Engström

Josefin Brink har frågat mig om jag avser att ändra regelverket så att det blir möjligt att räkna deltagande i vittnesskyddsprogram som överhoppningsbar tid i arbetslöshetsförsäkringen.

Inledningsvis vill jag framhålla att alla som förvärvsarbetar och uppfyller ett arbetsvillkor bör omfattas av ett ekonomiskt skydd i händelse av arbetslöshet. Tid då sökande har varit förhindrad att arbeta kan i vissa fall hoppas över vid prövningen av rätten till arbetslöshetsersättning.

Det särskilda personsäkerhetsarbetet, i vilket vittnesskydd är en del, är betydelsefullt ur flera perspektiv, bland annat för rättssäkerheten och möjligheten att lagföra personer som har begått brott. Det är också viktigt att personer som har deltagit i dessa insatser har en ekonomisk trygghet i händelse av arbetslöshet. Vi behöver dock mer kunskap om hur vi på bästa sätt kan förbättra situationen för personer som har deltagit i det särskilda personsäkerhetsarbetet.

Mot bakgrund av ovanstående har jag för närvarande inte för avsikt att göra några förändringar i reglerna om överhoppningsbar tid.