den 31 januari

Svar på fråga

2010/11:260 Situationen för kommunikationerna och konsekvenser för näringslivet

Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd

Carina Adolfsson Elgestam har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att kommunikationerna för de regionala och lokala arbetsmarknaderna och näringslivet ska fungera tillfredsställande.

Att värna och respektera den enskilde arbetspendlarens tid och näringslivets behov av tillförlitliga godsleveranser är något som jag prioriterar mycket högt i mitt arbete. Inte minst de problem vi alla upplevt denna vinter och den föregående visar vilken nyckelroll kommunikationerna spelar för hela samhället.

Regeringen har nyligen beslutat om en historisk infrastruktursatsning på närmare 500 miljarder kronor fram till år 2021. Vidare har regeringen den senaste mandatperioden kraftfullt ökat resurserna för drift och underhåll särskilt för det svenska järnvägsnätet. Sedan år 2006 fram till i år har anslagen till drift och underhåll av järnvägsnätet ökat med ca 40 procent i löpande prisnivå. Regeringen har därmed lagt grund för ett bättre underhåll och nya investeringar i järnvägen de kommande åren.

Regeringens särskilde utredare i frågan, Per Unckel, har lämnat betänkandet Förbättrad vinterberedskap inom järnvägen. Betänkandet har därefter remitterats. Betänkandet och remissvaren kommer att sammanvägas för att därefter ligga till grund för eventuella nödvändiga åtgärder. Men det bör tilläggas att ansvaret för förbättrad vinterberedskap ligger hos samtliga aktörer inom järnvägsbranschen. Endast med ett samarbete mellan alla berörda aktörer kan liknande situationer som den nu pågående och den gångna vinterns väderproblematik motverkas. Den krisövning som Per Unckel genomförde i början av november visar också att behovet av utökat samarbete är nödvändigt. Per Unckel föreslår att en sådan övning för järnvägssystemets aktörer bör genomföras minst vart tredje år.

Regeringen har även i en proposition till riksdagen i oktober 2010 föreslagit åtgärder för att höja kvaliteten i järnvägssystemet. Syftet med förslaget är att ge järnvägsföretag och infrastrukturförvaltare ekonomiska incitament att förebygga störningar i järnvägstrafiken. Genom förbättrat underhåll på fordon och infrastruktur ska driftsstörningar i järnvägssystemet förebyggas.

Min vilja är att med utgångspunkt i de stora resurser som regering och riksdag avsatt för transportinfrastruktur för perioden 2010–2021 se till att dessa resurser används på ett så effektivt sätt som möjligt för att minimera risken för störningar och förseningar för arbetspendlare och godstransportörer.