den 12 april

Svar på fråga

2011/12:508 Möjlighet att placera PPM-medel direkt i onoterade företag

Statsrådet Peter Norman

Hans Backman har frågat mig om jag avser att ta initiativ till att utreda möjligheten att placera premiepensionsmedel direkt i onoterade företag.

Pensionsöverenskommelsen mellan Alliansens fyra partier och Socialdemokraterna utgör grunden för vårt befintliga pensionssystem.

Placering av premiepensionsmedel i enskilda företag skulle kräva att dagens fondbaserade premiepensionssystem, som man enats om i pensionsöverenskommelsen, görs om i grunden. Enligt min bedömning skulle förändringen dessutom innebära en försämring av pensionsspararnas långsiktiga intressen.

Premiepensionssystemet är uppbyggt enligt en fondförsäkringsmodell. Pensionsmyndigheten utgör försäkringsgivare för premiepensionen. Premiepensionsmedel placeras i Sjunde AP-fonden och övriga fonder registrerade i premiepensionssystemet. För att säkerställa lika konkurrensvillkor och kvalitetskontroll av de fonder som får registreras i premiepensionssystemet gäller att dessa måste vara registrerade hos Finansinspektionen och uppfylla kraven i UCITS-direktivet (85/611/EEG med senare ändringar). Fördelar med detta system är bland annat att det möjliggör (förhandlade) rabatterade fondavgifter, låga administrativa kostnader och en hög grad av transparens. Motsvarande grad av konsumentskydd vore sannolikt inte möjlig att uppnå om premiepensionsmedlen skulle placeras i till exempel onoterade företag.

Jag värnar om att den enskilde premiepensionsspararen ska kunna ställa vissa grundläggande kvalitetskrav på de förvaltare som ansvarar för hans eller hennes pensionsmedel. Jag vill därför verka för att de villkor som i dag råder inom premiepensionssystemet fortsätter att förbättras ur ett konsumentperspektiv. Till exempel ska det vara enkelt för spararen att välja bland de fonder som erbjuds. Vidare ska det tydligt framgå hur höga avgifterna blir på lång sikt samt vilka risker som valet innebär.

Möjligheten för den enskilde spararen att placera sina premiepensionsmedel direkt i till exempel onoterade företag bedömer jag vara svår att förena med både den fondförsäkringsmodell som utgör grunden för premiepensionssystemet och med ambitionen att förbättra konsumentvillkoren inom marknaden för premiepensionssparande.