den 13 mars

Svar på fråga

2012/13:357 Hjälp av målsägandebiträde för att få skadestånd

Justitieminister Beatrice Ask

Gunvor G Ericson har frågat mig om och när målsägandebiträden kommer att ges utökade möjligheter att ge stöd till brottsoffer för att få in utdömda skadestånd.

Målsägandebiträdet ska ta till vara målsägandens intressen i målet samt lämna stöd och hjälp till målsäganden, bland annat genom att föra talan om skadestånd, om detta inte görs av åklagaren. Som Gunvor G Ericson nämner har en särskild utredare föreslagit att målsägandebiträdets uppgifter ska utvidgas till att i skälig omfattning bistå målsäganden med att få ut ett tilldömt skadestånd (SOU 2007:6). I betänkandet anges att avsikten med förslaget är att målsägandebiträdet framför allt ska bistå med inledande kontakter och med information.

Redan i dag lämnar Sveriges Domstolar, Kronofogdemyndigheten och Brottsoffermyndigheten utförlig information till målsäganden om hur man ska gå till väga för att få ut ett tilldömt skadestånd. När en gärningsman döms att betala skadestånd till en målsägande skickas den lagakraftvunna domen till Kronofogdemyndigheten, som erbjuder sig att kostnadsfritt hjälpa målsäganden att driva in skadeståndet. Om gärningsmannen inte kan betala informeras målsäganden om hur han eller hon kan få ersättning från sitt försäkringsbolag eller få statlig brottsskadeersättning från Brottsoffermyndigheten.

Brottsoffermyndigheten har ett långtgående ansvar att hjälpa målsäganden att ansöka om brottsskadeersättning och tillhandahåller enkel och lättillgänglig information på flera språk. Myndigheten uppdaterar också fortlöpande den information som lämnas av domstolarna och Kronofogdemyndigheten. Brottsoffermyndigheten har även ett särskilt ansvar för att samverka med berörda myndigheter och andra samhällsaktörer i brottsofferfrågor.

Det finns alltså redan i dag goda möjligheter för en målsägande att få stöd och hjälp med att få in ett utdömt skadestånd. Regeringen och berörda myndigheter i rättsväsendet arbetar kontinuerligt för att utveckla och förbättra olika aspekter av brottsoffers rättigheter.

Det utredningsförslag som Gunvor G Ericson nämner har remitterats och bereds för närvarande i Regeringskansliet. Det hänger samman med andra pågående ärenden på brottsofferområdet. Min utgångspunkt är att regelverket på detta område ska vara utformat så att brottsoffer får det stöd och den hjälp de behöver.