den 19 mars

Svar på fråga

2013/14:493 Tullverket och dess verksamhet

Finansminister Anders Borg

Christina Oskarsson har frågat mig hur jag avser att ändra Tullverkets bemanning eller instruktioner eller allmänna verksamhet så att narkotikans inflöde i landet försvåras.

Tullverkets kontrollverksamhet bygger på mobilitet och oförutsägbarhet om var kontroller sätts in. Detta som ett led i att verka där risken för smuggling är störst. Utifrån hotbilden och kunskap om tillvägagångssättet vid smuggling anpassar Tullverket sina kontroller och insatser för att förhindra att narkotika kommer in i Sverige. Arbetet sker i nära samarbete med framförallt Polisen och Kustbevakningen samt med internationella tull- och polismyndigheter t.ex. Europol.

Enligt vad jag har erfarit från Tullverket arbetar myndigheten med flera utvecklingsinitiativ för att förbättra och effektivisera kontrollverksamheten, t.ex. anskaffning av mobila scanners för kontroll av lastfordon, bussar och andra transportmedel.

Regeringens förvaltningspolitik bygger på att myndigheterna i största möjliga utsträckning själva ska avgöra var deras resurser gör mest nytta för att uppfylla de mål för verksamheten som riksdagen och regeringen fastställer.

Mot bakgrund av ovanstående avser jag inte vidta några åtgärder.