den 1 februari

Svar på fråga

2011/12:309 Svensk Exportkredit och efterlevnad av de mänskliga rättigheterna

Statsrådet Peter Norman

Caroline Szyber har frågat handelsministern vilka åtgärder som statsrådet avser att vidta för att säkerställa att SEK:s verksamhet på ett transparent sätt visar hur man tar hänsyn till mänskliga rättigheter.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

AB Svensk Exportkredit (SEK) är ett helägt statligt bolag. De statligt ägda bolagen ska vara föredömen i miljömässigt och socialt ansvar. De ska ha en genomtänkt och förankrad policy och strategi för att hantera miljöhänsyn och socialt ansvarstagande såsom etik, arbetsvillkor, mänskliga rättigheter, bekämpning av korruption samt jämställdhet och mångfald. Arbetet ska kommuniceras externt och internt och hållbarhetsredovisningen är ett verktyg för att bolagen ska vara transparenta och ha en tydlig rapportering och uppföljning. En viktig del i arbetet med hållbarhetsfrågor är att de statligt ägda bolagen stöder och följer de universella riktlinjer som finns kring exempelvis mänskliga rättigheter och bekämpning av korruption. De universella riktlinjerna är OECD:s riktlinjer för multinationella företag och de tio principerna i FN:s Global Compact (www.unglobalcompact.org).

SEK har en viktig roll att spela som ansvarsfull kreditgivare. I alla delar av bolagets kreditbedömningsprocess tas hänsyn till frågor som rör miljö, korruption, mänskliga rättigheter, arbetsvillkor, penningtvätt och finansiering av terrorism. SEK har tagit fram egna riktlinjer för att kontinuerligt utveckla sitt samhällsansvar och har tillsammans med EKN utarbetat gemensamma verktyg och metoder för en ansvarsfull kredit- och garantigivning.

Bolagets inställning till så kallade hållbarhetsrisker, där risken att kränka mänskliga rättigheter ingår som en komponent, utgår från varje enskild affär när det gäller formerna för hur ett hållbarhetsansvar bäst kan tas. Det är därför positivt att SEK medverkar i komplexa sammanhang för att genom dialog och samverkan med exportföretag, finansiella institutioner och intressenter i ett tidigt skede kunna påverka en affär för ett större miljömässigt och socialt hänsynstagande.

SEK följer statens ägarpolicy och riktlinjer för extern rapportering och arbetar aktivt inom socialt och miljömässigt ansvarstagande. Bolaget följer internationella riktlinjer från EU, FN och OECD, är anslutet till Globalt ansvar samt deltar i projektet Global utmaning som lyfter frågor om de utmaningar Sverige står inför i en alltmer internationaliserad värld.

Hur SEK arbetar med miljömässigt och socialt ansvar kommuniceras dels på bolagets hemsida och dels i hållbarhetsredovisningen som ger en tydlig bild av hur bolaget tar hänsyn till de mänskliga rättigheterna.

Jag har fullt förtroende för att SEK tillämpar ägarpolicyn och regeringens riktlinjer och därmed även på ett transparent sätt visar hur bolaget tar hänsyn till mänskliga rättigheter.