den 19 januari

Svar på fråga

2010/11:217 Uppehållstillstånd för personer som inte kan utvisas

Statsrådet Tobias Billström

Christina Höj Larsen har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att lösa situationen för personer som inte kan utvisas.

Redan vid prövningen av ett ärende där det kan bli aktuellt med avvisning eller utvisning ska den beslutande myndigheten beakta eventuella verkställighetshinder. Om det då visar sig att ett beslut om avvisning eller utvisning inte kommer att kunna verkställas, bör enligt förarbetena till utlänningslagen ett avlägsnandebeslut inte meddelas.

I de fall där ett beslut om avvisning eller utvisning har meddelats och vunnit laga kraft är det i första hand individens ansvar att lämna landet och därigenom medverka till att beslutet verkställs. Om nya omständigheter inträffar efter att ett beslut vunnit laga kraft, ger bestämmelserna i utlänningslagen om verkställighetshinder möjligheter för Migrationsverket att bevilja uppehållstillstånd i enskilda ärenden.

Jag utgår från att svenska myndigheter och domstolar gör nämnda prövningar i enlighet med utlänningslagen.

Det ovan beskrivna regelverket är ändamålsenligt och jag har inte för avsikt att ta initiativ till förändringar av detta.