den 13 mars

Svar på fråga

2013/14:456 Nya censurlagar i Turkiet

Utrikesminister Carl Bildt

Amineh Kakabaveh har frågat mig vad jag avser att göra för att stärka journalisters yttrandefrihet och rättssäkerhet i Turkiet.

Vi har vid flera tillfällen kritiserat de nya begränsningar som införs genom den reviderade internetlagen (5651) i Turkiet. Exempelvis har Sverige framfört detta i bilaterala samtal med Turkiet.

Yttrandefrihet offline ska även gälla online. Det fastställde rådet för mänskliga rättigheter i Genève 2012, där Sverige och Turkiet tillhörde de aktörer som förespråkade resolutionens genomdrivande.

Turkiet har under det senaste decenniet gjort framsteg, som ett resultat av EU-förhandlingarna. Det är högst angeläget att dess demokratiska reformprocess fortsätter. Sverige lägger i det sammanhanget stor vikt vid att ta upp yttrandefrihetsfrågorna. Det görs även av EU-kommissionen som nyligen i dialog med Turkiet har framfört sin oro över den antagna internetlagen och pekat på vikten av att respektera Europakonventionens skydd för mänskliga rättigheter. Det finns en rad åtgärder att vidta för att förbättra respekten för medias oberoende i Turkiet, vilket bland annat EU-kommissionen och OSSE:s mediefrihetsrepresentant Dunja Mijatovic har påpekat.

Turkiets förhandlingar om ett framtida EU-medlemskap är ett av EU:s och Sveriges viktigaste verktyg för att uppmärksamma brister i de politiska rättigheterna och ställa krav på förändring och reformer i demokratisk riktning. Vi ska därför fortsätta uppmuntra turkiska reformkrafter och stärka landets EU-perspektiv.