den 21 november

Svar på fråga

2012/13:115 Framtiden för Älvdalens skjutfält

Försvarsminister Karin Enström

Peter Hultqvist har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att Älvdalens skjutfält ska kunna användas som en aktiv del av Försvarsmaktens verksamhet även i framtiden.

Våren 2009 beslutade riksdagen om den försvarspolitiska inriktningen (prop. 2008/09:140, bet. 2008/09:FöU10, rskr. 2008/09:292). I propositionen, som riksdagen ställde sig bakom, anförde regeringen bland annat att Försvarsmakten bör bidra till målen för vår säkerhet. Det militära försvaret ska enskilt och tillsammans med andra försvara Sverige och främja vår säkerhet, både i Sverige, i närområdet och utanför närområdet. Hela Sverige ska försvaras.

För att Försvarsmakten ska kunna utbilda och öva sina förband är det nödvändigt att myndigheten också har tillgång till ändamålsenliga övningsområden och övningsanordningar.

Det är riksdagen och regeringen som beslutar om insatsorganisationens utformning. Med detta som grund bestämmer Försvarsmakten den närmare utformning av insatsorganisationen som är nödvändig för att statsmakternas krav på operativ militär förmåga ska kunna uppfyllas. Det är också Försvarsmakten som bestämmer var och hur insatsorganisationens förband ska utbildas och övas, liksom vilka övningsanordningar i form av skjutfält och annat som behövs.

Regeringen har lämnat en utförlig redovisning om Försvarsmaktens övnings- och skjutfält i budgetpropositionen för 2012 (prop. 2011/12:1, utg.omr. 6, s. 49f). Övnings- och skjutfälten är av central betydelse för att Försvarsmakten ska kunna utbilda och öva både den befintliga och den framtida insatsorganisationen. Detta innebär att Försvarsmakten måste ha tillgång till fält med skilda naturtyper och terrängförhållanden. Fälten måste också finnas i olika delar av landet så att förbanden kan utbildas och övas i skilda klimatförhållanden. I linje med att det är Försvarsmakten som bestämmer var och hur insatsorganisationens förband ska utbildas och övas, anser regeringen i propositionen att det är Försvarsmakten som ska bedöma vilka fält som ska behållas och vilka som ska avvecklas. Riksdagen kommenterade inte regeringens redovisning i sitt beslut om budgetpropositionen (bet. 2011/12:FöU1, rskr. 2011/12:92).

Älvdalens skjutfält har en areal om ca 54 000 hektar. Fältet är miljöprövat. Enligt Försvarsmaktens plan för övnings- och skjutfälten ska Älvdalens skjutfält vidmakthållas.