den 19 januari

Svar på fråga

2010/11:214 Sälen–Trysil Airport

Statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd

Peter Hultqvist har frågat mig vilka åtgärder jag avser att vidta för att stödja utvecklingen av turismen i Sälen–Trysilområdet samt konkret stödja planerna på skapandet av Sälen–Trysil Airport.

Turistnäringen är en framtidsnäring med stora möjligheter till att starkt bidra till Sveriges ekonomi. Transportinfrastrukturen är en av landets viktigaste tillgångar och är en förutsättning för turismens tillväxt och utveckling. På nationell nivå finns en fastställd nationell plan för utvecklingen av transportinfrastrukturen som sträcker sig till år 2021. Planer på regional nivå har på motsvarande sätt fastställts av samverkansorgan i länen alternativt länsstyrelser. I Dalarna har Region Dalarna ansvarat för att upprätta och fastställa en sådan länsplan.

Att utveckla flygmöjligheterna i Sälen–Trysilområdet är i första hand en fråga för regionen och för den regionala planeringen. Under den pågående planperioden 2010–2021 utgår årligen driftbidrag till icke-statliga flygplatser. Dessa driftsbidrag kommer från 2012 att delvis föras över till regionerna för de delar av driftsbidragen som inte avser flygplatser där Trafikverket upphandlar transportpolitiskt motiverad flygtrafik.