den 5 juni

Svar på fråga

2012/13:551 Sveriges mathantverk

Landsbygdsminister Eskil Erlandsson

Carina Adolfsson Elgestam har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder så Sveriges nationella matcentrum kan få långsiktig finansiering.

Till att börja med vill jag säga att det är jätteroligt att intresset för lokal mat och mathantverk ökar och att det också märks genom konsumenternas efterfrågan på lokalproducerade livsmedel. Det är positivt att nya småföretag kommer igång och utvecklas, inte minst i våra landsbygdsområden. Jag känner väl till det ambitiösa arbete som Eldrimner gör för att främja och utveckla det lokala mathantverket och de företag som verkar inom området lokal mat.

Visionen om Sverige det nya matlandet handlar om att Sverige ska bli bäst på mat i Europa. Både stora livsmedelsföretag och småskaliga, hantverksmässiga producenter behövs för att uppfylla visionen. Arbetet är långsiktigt och en av målsättningarna inom fokusområdet förädlad mat är att det ska finnas tillgång till duktig och utbildad personal som behärskar mathantverket.

Regeringen stöder i dag småskalig och lokal matproduktion på flera sätt. Ett beslut finns om finansiering av ett nationellt resurscentrum för mathantverk, genom ett uppdrag till länsstyrelsen i Jämtland omfattande 3 miljoner kronor per år under 20122014. Landsbygdsprogrammet, som omfattar totalt 38 miljarder kronor under perioden 20072013, innehåller bland annat åtgärder för kompetensutveckling, projekt och investeringar. Med medel från programmet har lämnats omfattande stöd för investeringar, utbildningar och studieresor med syfte att utveckla mathantverk, matturism och företag som producerar lokal mat. Ett nytt landsbygdsprogram för perioden 20142020 bereds för närvarande inom Regeringskansliet.

I sammanhanget ska man också komma ihåg att det finns flera aktörer på marknaden som har en liknande eller kompletterande verksamhet till Eldrimner. Jag ser att de verktyg som regeringen erbjudit dessa verksamheter, till exempel inom landsbygdsprogrammet, har varit mycket viktiga. Vid den här typen av åtgärder, liksom i andra sammanhang med verksamheter som får statligt stöd, ska tillämpliga regelverk beaktas.