den 6 augusti

Svar på fråga

2011/12:708 Servicekontorens framtid och service i samverkan

Statsrådet Stefan Attefall

Hans Olsson har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta för att förbättra förutsättningarna för en kontinuerlig och långsiktig utveckling av myndigheternas service i samverkan.

Regeringens förvaltningspolitik bygger på att myndigheterna i största möjliga utsträckning själva ska avgöra var deras resurser gör mest nytta för att uppfylla de mål för verksamheten som riksdagen och regeringen fastställer. Regeringen har i propositionen Offentlig förvaltning för demokrati, delaktighet och tillväxt (prop. 2009/10:175) framhållit att myndigheterna är de som är bäst skickade att på det egna området bedöma hur de kan tillgodose sina kunders behov av service och tillgänglighet. Utgångspunkten för myndigheternas arbete ska vara en likvärdig tillgång till service för alla. Försäkringskassans långsiktiga arbete med att bedriva verksamhetsutveckling där behovsanpassade lösningar ingår åligger denna myndighet i det uppdrag som regeringen och riksdagen har gett den.

Samtidigt är det min utgångspunkt att de statliga myndigheternas kontakter med medborgare och företag har betydelse för förtroendet för förvaltningen. Det är därför viktigt med fortsatt lokal samverkan mellan myndigheterna i syfte att upprätthålla en god offentlig service i hela landet.

Statskontorets rapport, som frågeställaren refererar till, innehöll ett antal förslag om att se över olika möjligheter för service i samverkan. Regeringskansliet bereder för närvarande Statskontorets rapport.