Dnr Fö2014/975/SSP | ||
Försvarsdepartementet |
Försvarsministern |
Till riksdagen
Svar på fråga 2013/14:625 av Anders Karlsson (S)
Ryckig och dåligt förankrad försvarspolitik
Anders Karlsson har frågat statsministern mot bakgrund av vilka fakta och omständigheter som statsministern genom regeringen har valt att göra försvarsutspel utan förankring i Försvarsberedningen och då främst bland oppositionen. Frågan har överlämnats till mig.
Den 11 juli 2013 gav jag Försvarsberedningen i uppdrag att, med utgångspunkt i dess säkerhetspolitiska rapport, göra en analys av det svenska försvaret och lämna förslag för tiden efter 2015. Försvarsberedningen utgör ett forum för långsiktiga samtal mellan regeringen och representanter för de politiska partierna i Sveriges riksdag. Försvarsberedningen fyller ett viktigt syfte i att uppnå bred politisk förankring i försvars- och säkerhetspolitiska frågor. En stabilitet som jag värnar om.
Det svenska försvarets utgifter måste alltid vägas mot andra statsfinansiella åtaganden. Att göra en väsentlig ökning av satsningarna på försvaret är därför en fråga som inte enbart kan avgöras av Försvarsberedningen utan kräver en samlad avvägning.
Mot bakgrund av den senaste tidens oroande omvärldsutveckling är allianspartierna överens om en stegvis förstärkning av försvarsanslagen fram till 2024 då ökningen uppgår till 5,5 miljarder kronor årligen, inklusive finansieringsförslag. Detta utgjorde allianspartiernas samlade besked i Försvarsberedningens arbete i förhoppningen att det skulle utgöra grunden för en bred överenskommelse över blockgränsen.
Den 15 maj 2014 lämnade Försvarsberedningen sin rapport Försvarets av Sverige – Starkare försvar för en osäker tid (Ds 2014:20). Det är glädjande att det finns ett brett stöd i Försvarsberedningen för huvuddragen i rapporten.
Stockholm den 21 maj 2014
Karin Enström