den 11 april

Svar på fråga

2010/11:416 Grundlagsändringar i Ungern

Statsrådet Birgitta Ohlsson

Carina Hägg har frågat utrikesministern vilka kränkningar av mäns och kvinnors rättigheter som utrikesministern och regeringen påtalat till Ungern. Detta med anledning av att den ungerska regeringen nyligen presenterat ett förslag till ny grundlag. Förslaget behandlas för närvarande i parlamentet och planeras att antas den 18 april 2011.

Frågan har överlämnats till mig.

Respekten för grundläggande fri- och rättigheter utgör en grundsten i det europeiska samarbetet. Samtliga medlemsländer i EU är anslutna till Europakonventionen om skydd för de mänskliga rättigheterna och de grundläggande friheterna, och medlemsländerna har enats om EU:s stadga för grundläggande rättigheter, vilken gjorts bindande genom Lissabonfördraget.

En grundbult i EU-samarbetet är människors lika värde, oavsett kön eller sexuell läggning, och rätt till frihet från diskriminering, och samtliga medlemsstater är förpliktade att respektera dessa principer. Utgångspunkten måste vara att den grundlag som det ungerska parlamentet slutligen kommer att anta ska stå i överensstämmelse med såväl EU-rätten som Europakonventionen.

Förslaget till ny grundlag lades nyligen och jag följer nära debatten i Ungern och frågans vidare behandling. Oavsett en juridisk bedömning kan jag konstatera att vissa skrivningar i grundlagsutkastet inte överensstämmer med svensk politik, vilket jag avser att framföra till ungerska företrädare.