den 22 maj

Svar på fråga

2012/13:501 Hållbarhets- och ursprungsmärkning av drivmedel

Statsrådet Anna-Karin Hatt

Mats Pertoft har frågat konsumentministern Birgitta Ohlsson ifall hon är beredd att vidta åtgärder i syfte att införa en hållbarhetsmärkning av drivmedel vid drivmedelsstationerna i Sverige.

Arbetet inom regeringen är så fördelat att det är jag som ska svara på frågan.

Jag delar frågeställarens uppfattning om att det är viktigt att ställa krav inte bara på etanol och andra biodrivmedel, utan även de fossila drivmedlen. Först vill jag emellertid vända mig emot benämningen hållbarhetsmärkning för fossila drivmedel. Fossila drivmedel kan aldrig bli hållbara ur ett miljö- och klimatmässigt perspektiv.

De krav som ställs på redovisningen av fossila drivmedels miljöegenskaper och ursprung bör dock vara lika höga som de krav vi ställer på förnybar energi och på andra varor. Gröna bilister publicerade nyligen en rapport som lyfter fram några intressanta aspekter av detta. Bland annat konstaterar de att EU bär ett stort ansvar för att det ser ut som det gör, eftersom EU-regelverket i alla avseenden ännu inte är klart. Att reglerna ännu inte är kompletta är förstås mycket olyckligt men det är tveksamt om svaret på det borde vara att ta fram nationella särregler i detta skede. Däremot ska vi fortsätta att driva på för att få fram ett bra och heltäckande gemensamt EU-regelverk även för fossila drivmedel. Ett sådant är nödvändigt eftersom handeln och berörda företag är gränsöverskridande och globala i mycket hög grad.

För närvarande pågår ett omfattande arbete inom EU för att genomföra bränslekvalitetsdirektivets krav på leverantörer av fossila drivmedel i EU att kollektivt minska sina utsläpp med minst 6 procent jämfört med 2010 års utsläppsnivå. I detta arbete verkar Sverige för att redovisningsmetoden ska spegla de verkliga livscykelutsläppen från fossila drivmedel.

Jag och regeringen arbetar starkt för strikta och ändamålsenliga hållbarhetskriterier för förnybara drivmedel. Jag vill även uppmärksamma att det numera är möjligt att svanmärka förnybara drivmedel på frivillig väg. På samma sätt kommer vi att arbeta hårt för att EU ska ställa samma tuffa krav på att redovisa de fossila drivmedlens utsläpp och ursprung som när det gäller de förnybara.