den 25 maj

Svar på fråga

2010/11:532 Situationen i Indonesien

Utrikesminister Carl Bildt

Roza Güclü Hedin har frågat mig vilka initiativ jag avser att ta för att stärka skyddet för de religiösa minoriteterna i Indonesien.

Jag delar Roza Güclü Hedins oro över de händelser som utspelat sig i Indonesien och över den behandling som Ahmadiyamuslimer och personer som tillhör andra religiösa minoriteter fått utstå. Att personer utsätts för våld och förföljelse på grund sin religiösa övertygelse är oacceptabelt.

Sedan 2010 för EU en dialog med Indonesien om de mänskliga rättigheterna. Vid det senaste mötet i dialoggruppen i mars diskuterades mänskliga rättigheter och vikten av tolerans gentemot personer som tillhör religiösa och andra minoritetsgrupper. Med anledning av attacken i Banten i början av februari i år då tre personer dödades, gjorde EU ett uttalande. Unionen har också rest frågan om attacker mot personer som tillhör religiösa minoriteter i Indonesien i FN:s råd för de mänskliga rättigheterna.

Staters skyldigheter att respektera de mänskliga rättigheterna, inklusive skyldigheten att skydda personer som tillhör religiösa minoriteter från våld och övergrepp, är något den svenska regeringen regelbundet lyfter fram i våra kontakter med indonesiska myndigheter, bland annat inom ramen för den bilaterala dialog om mänskliga rättigheter som Sverige har med Indonesien sedan 2008. Frågor rörande yttrande- och religionsfrihet står högt på vår bilaterala dagordning. Sverige söker också bidra till en positiv utveckling genom vårt utvecklingssamarbete med Indonesien som fokuserar bland annat på demokratiutveckling och ökad respekt för mänskliga rättigheter.

Såväl Sverige som övriga EU kommer fortsatt att nära bevaka utvecklingen för de mänskliga rättigheterna i Indonesien.