den 17 februari

Svar på fråga

2010/11:298 Mervärdesskattens framtid

Finansminister Anders Borg

Hans Olsson har frågat mig om jag avser att ta initiativ till att nedsättningarna i momsen expanderas och att intäkterna därmed minskas eller om jag vill se en utveckling mot en mer enhetlig moms och därmed kanske också ökade intäkter.

Ett av de övergripande målen för regeringens ekonomiska politik är en varaktigt högre sysselsättning. Särskilt angeläget är att förbättra för de grupper som ofta har svårt att få in en fot på arbetsmarknaden. Vid en sänkning av mervärdesskattesatsen på till exempel restaurang- och cateringtjänster förväntas den varaktiga sysselsättningen öka.

Sedan den 1 juni 2009 finns, enligt EU:s mervärdesskattedirektiv, en utökad möjlighet att införa reducerad mervärdesskattesats i vissa delar av tjänstesektorn. Regeringen har därför tillsatt en utredning som bland annat ska ta fram ett lagförslag om sänkning av mervärdesskattesatsen på restaurang- och cateringtjänster. Utredaren ska också analysera om sänkt nivå på mervärdesskattesatsen inom vissa andra delar av tjänstesektorn är en samhällsekonomiskt effektiv åtgärd i syfte att öka den varaktiga sysselsättningen. Uppdraget ska redovisas vid två tillfällen. Ett delbetänkande om restaurang- och cateringtjänster ska lämnas senast den 15 mars 2011 och ett slutbetänkande senast den 31 oktober 2011. En eventuell sänkning av mervärdesskatten genomförs först när de offentliga finanserna och ekonomin så tillåter.

Jag kan därför inte nu uttala mig om vilka förändringar som kan komma att ske när det gäller mervärdesskattesatserna.