den 18 januari

Svar på fråga

2011/12:294 Innebörden av nettoutsläpp 2050

Miljöminister Lena Ek

Matilda Ernkrans har frågat mig om jag kan redogöra för om regeringen skärpt klimatambitionen för 2050, och om det skett utan att riksdagen meddelats.

I regeringens proposition 2008/2009 angavs en vision för 2050 som innebär att Sverige inte ska ha några nettoutsläpp av växthusgaser 2050. Regeringen gav den 21 juli 2011 Naturvårdsverket i uppdrag att tillsammans med andra myndigheter lämna ett underlag till hur visionen ska kunna uppnås. Färdplanen ska både visa vad som är möjligt i olika samhällssektorer, beskriva vägar dit inklusive vilka styrmedel som bör användas. Förutsättningar och effekter inom olika sektorer ska redovisas.

I uppdraget framgår alltså att underlaget till färdplan ska beskriva hur Sverige kan nå noll i nettoutsläpp 2050. Innebörden av termen nettoutsläpp är inte given. I uppdraget till Naturvårdsverket används såväl begreppet nettoutsläpp som klimatutsläpp vilket gör att båda använts även i andra sammanhang. Det senare är mer kommunikativt och har därmed använts mer. Flera tolkningar av dessa begrepp är möjliga. Regeringen har, även om olika rubriker använts, inte tagit ställning till förmån för något av de möjliga alternativen. Utöver att redovisa möjliga utsläppsminskningar i olika samhällssektorer ingår det i uppdraget att belysa hur stor den svenska kolsänkan kan bli med olika beräkningsmetoder och vilken roll upptag av koldioxid i skog och markanvändning kan få med hänsyn till olika viktiga samhällsintressen som ett uthålligt skogsbruk och biologisk mångfald.

Naturvårdsverket ska redovisa sitt underlag för färdplan 2050 i slutet av detta år. En delrapport väntas redan de närmaste dagarna. Jag ser fram mot Naturvårdsverkets redovisning.

Regeringen kommer, när den tagit del av det arbete som Naturvårdsverket gör tillsammans med andra myndigheter, att ta ställning till vilka förslag som ska föreläggas riksdagen.