den 21 november

Svar på fråga

2012/13:119 Kostnadsfördelar för myndigheters lokalkostnader vid placering utanför Stockholms innerstad

Statsrådet Stefan Attefall

Maria Stenberg har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att tillvarata de marknadsfördelar som finns för myndigheters lokalytor utanför Stockholms innerstad.

Många myndigheter har lokaler i Stockholms innerstad. Myndigheterna har rådighet över sin egen lokalförsörjning. Regeringen gav nyligen Ekonomistyrningsverket i uppdrag att bland annat kartlägga myndigheternas lokalisering till centrala Stockholm samt undersöka de skäl som myndigheter anger för att lokalisera sin myndighet dit. I uppdraget ingår också att redovisa metoder för att begränsa myndigheternas lokalisering till Stockholms centrala delar. Uppdraget ska redovisas den 30 april 2013. Med stöd av redovisningen kommer regeringen att göra en bedömning av situationen och de möjliga åtgärder som föreslås.

När situationen uppstår att en myndighet bildas genom överföring eller sammanslagning av uppgifter från andra myndigheter, måste regeringen naturligtvis ta hänsyn till befintliga verksamheter när man beslutar var myndigheten ska lokaliseras.

Det är enligt regeringens mening också viktigt att överväga om statliga myndigheters lokalisering i ökad utsträckning kan få en spridning över landet. Det handlar om att noga pröva om nya myndigheter kan lokaliseras utanför storstäderna, i första hand till länscentrum eller andra större orter. En utgångspunkt vid ett sådant övervägande ska vara att myndigheterna ska ges goda förutsättningar att bedriva sin verksamhet effektivt.